En Güzel Klasik Yemek Odası Mobilyaları | Dekor Modası
LADING

Klasik Yemek Odasında En Güzel Tasarımlar

Klasik yemek odaları akşam saatlerinde aile bireylerinin bir araya toplanıp hoş sohbetler eşliğinde yemek yedikleri, kimi zaman dostların ağırlandığı ve salonlardan sonra daha hareketli, daha sık zaman geçirilen yerlerdir. Bu yüzden dizaynı ve konforu rahat olmalı, aynı zamanda da tarzınızı belli eden mobilyalar kullanılmalıdır. Yemek odanızın hem ruhunuza hem de bedeninize hitap etmesi ailecek yenen mutlu bir akşam yemeğine ön hazırlıktır ve dostlarınız için onları önemsediğinizin bir kanıtıdır.

Klasik Yemek odası takımlarının tartışmasız en dikkat gerektiren parçası yemek masasıdır. Tercih edebileceğiniz yuvarlak, kare ve dikdörtgen çeşitleri bulunan masaların büyüklüğü yemek odanızın büyüklüğüyle paralel olmalıdır, bu yüzden doğru ölçüleri almaya özen göstermelisiniz. Standartlarda omuzdan omuza bakıldığı zaman 45-50 veya 60-65 cm gibi bir mesafe vardır. Yemek yerken edeceğimiz hareketleri düşündüğümüzde en az 60 cm kişinin oturacağı alan olarak hesaplanmalıdır. Odanız küçük ise çapı minimum 80-85 cm olan dört kişilik bir masa alınabilir. Bir diğer öneri olarak yuvarlak masalarda kullanılabilir. İnsan formunun yuvarlak hatlara sahip olması yuvarlak masalarda yemek yenmesini daha da kolaylaştırır.

krem klasik yemek odası

Klasik Yemek Odasında En Güzel Tasarımlar

Odanızın şekline göre dikdörtgen ve uzun bir masa istiyorsanız, çok yer kaplamasın diyorsanız açılıp genişleyebilen yemek masalarını da tercih edebilirsiniz. Kare odalar için kullanılan kare masalar yemeklere daha sıcak bir atmosfer katmakla birlikte dekorasyon edilmesi kolaydır. Ahşap masalar kullanım açısından daha rahat ve iyidir. Cam masalar ise çocuklar için fazla güvenli değildir, üstünde parmak izi leke bırakır. Yemek yerken masanın aydınlık olması çok önemlidir, üzerindeki her şey net olarak gözükmelidir. Tavan aydınlatmasının yanı sıra yerden aydınlatma da kullanılabilir. Masanızı süsleyecek olan sandalyelerin boyunun çok alçak olmaması gerekir. Pufları rahat ve konforlu olmalıdır.

Evinizin diğer alanlarında klasik çizgilerden vazgeçmiyorsanız, klasik yemek odası takımları ve özel hazırlanan masalar tam size göre. Osmanlı zamanından günümüze kadar uzanan bu klasik çizgiler ruhunuzun şıklığını yemek odanıza da yansıtacak. Oymalı, yuvarlak hatlı ve altın varak işlemeli ahşap masalar oldukça göz alıcı. Bu masalar için tasarlanmış olan sandalye ve kumaşları ise bütünlüğü sağlayabilir. Masanın tabası eğer koyu bir renk ise sandalye kumaşlarının açık renk seçilmesi ortamı ferahlatacaktır ve hareketlendirecektir.

 

klasik yemek odası modelleri

klasik yemek odası mobilyası

Klasik yemek odasına uygun olarak kullanacağınız duvara monte edilebilen veya yemek masasında olduğu gibi işlemeli konsollu, varaklı aynalar da ortama ayrı bir hava katacaktır. Bu konsollu aynaları gümüşlüklerle de süsleyebilirsiniz. Avize seçimi ise yemek odasında klasik çizgileri aydınlatmak için oldukça önemli. Sedef ve kristal avizeler klasik tasarımlı yemek odanızı süsleyecek.

oymalı klasik yemek odası

klasik yemek odası masası

Leave a Comment

You might also likeclose