Ev Aydınlatması Nasıl Yapılmalı | Dekor Modası
LADING

Ev Aydınlatması Nasıl Yapılmalı

Evimizde her odanın farklı görevi var, salon, yatak odası, mutfak tüm bu odaların ayrı bir hikayesi var ve bu odaların tasarımları da kendine özgü odaların aydınlatması da görevlerine göre farklılıklar göstermektedir.

Her odanın aydınlatması da farklıdır. Salonun daha aydınlık ferah olması pozitif bir hamle olacaktır. Örnek verecek olursak mutfak da yemek yaparken aydınlık bir şekilde çalışmak yemek yapmak çok önemlidir. Ama gece uykudan uyanıp su içmek için hafif loş bir ışık yeterlidir. Ne çok aydınlık ne de karanlık, tam kıvamında bir aydınlatma olmalı ışığın gözünüzü alması gibi ya da göremiyorum gibi sözleri sarf ediyorsanız aydınlatmanızda bir sorun var demektir.

ev-aydinlatmasi-nasil-yapilmali-2

Salon Aydınlatması Nasıl Yapılır

Evde geçirdiğimiz vaktin çoğunu salonda harcadığımız için aydınlatma yönünden en çok düşünmemiz gereken alanda orasıdır. Salon aydınlatması dekorasyonu bozmadan doğru aydınlatma yapılarak daha da şık hale getirilmelidir.

İlk başlangıçta tasarım aşamasında salonun kullanım amacı hesaplanarak aydınlatma sistemi gerçekleştirilmelidir. Yemek masasının bulunduğu alan doğru aydınlatılmalı, TV olan bölümde farklı bir aydınlatma tercih edilmelidir. Oturması grubunuzun hemen yanında lambader kullanarak alanınızı daha da genişletebilirsiniz.

Vurgu Aydınlatması Nedir?

Evde kendinize göre bir atmosfer yaratmak istiyorsanız vurgu aydınlatması yaparak kendinize ait bir mekan havası verebilirsiniz. Özellikle sevdiğiniz aksesuarları ortaya çıkarmak için vurgu aydınlatması yapılabilir.

Vurgu aydınlatmasında spot lamba, mumlar, niş kullanabilirsiniz. Köşenizi ön plana çıkarmak için ideal kullanılabilecek araçlardır. Odada bulunan ışığın göz yormaması için farklı miktarlarda aydınlatma yapmaya özen gösterin. Tavanda olacak 3 avize yerine bir tavan lambası işinizi görecektir.

Ayrıca ışığın şiddetini ayarlamak için dimmer anahtar kullanın, böylece ışık şiddetini istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz.

ev-aydinlatmasi-nasil-yapilmali-3

ev-aydinlatmasi-nasil-yapilmali-

Leave a Comment

You might also likeclose