Ev Dekorasyonunda Stor Perdeler | Dekor Modası
LADING

Ev Dekorasyonunda Stor Perdeler

Ev dekorasyonunda, önemli öğeler başta mobilyalar olmak üzere, halı ve perdelerdir. Duvarın badanasından tutunda en küçük bibloya kadar uyum içinde olması çok önemlidir. Uygun perde seçimi evin bütün havasını değiştirecektir. Bu yüzden perde seçerken bütün oda dikkate alınmalı ve kullanılacak perde bu yönde seçilmelidir. Rengi, deseni, modeli hatta uzun ya da kısa olması dekorasyonda önemli bir yer tutar.

80 yıllarda güllü perdeler yerini beyaz perdelere bırakmış, günümüzde ise kullanım alanlarına uygun olarak birçok çeşit perde vardır. Stor perdeler, zebralar jaluziler bunlardan birkaçıdır. İşyerlerinde jaluziler dikkat çekerken, ev dekorasyonunda stor perdeler, zebralar kendini göstermektedir. Stor perdeler güneşlik olarak kullanılmaktadır.

Stor perdeler de genellikle düz renkler hâkimdir. Ancak son zamanlarda dijital baskılar da dikkat çekmeye başlamıştır. Bu perdelerde kumaş seçenekleri arasında Karartma, Isısını Kırıcı ve tül seçenekleri vardır.

brochure boek catalogus gordijn rollo

İstenilen renk, desen ve boyutlarda yapılan stor perdeler özellikli bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizmaya sayesinde kullanımı oldukça rahattır. Mekanizma sistemi; yaylı stor perde zincirli stor perde, motorlu stor perde olarak üretilir.

Stor perdenin sistemi kumasın rulo etrafında sarmalanması prensibiyle çalışır. Yukarı aşağıya konumlandırılabilir. Geniş alanlarda kullanılacaksa motorlu sistem kullanılır. Genellikle %100 polyester iplikten yapılan stor perdeler ayrıca, pamuk ve keten karışımından da çeşitleri vardır.

Stor perdelerin en önemli özelliği, bu kumaşların apre kaplamalarıdır. Çift taraflı olarak yapılan apre, kumaşın sert ve plastik kıvama dönüştürülmesidir. Bunun yapılmasının sebebi ise, kumaşın boruya sarılıkken yalpalamamasıdır. Bu açıdan, 3 ila 5 yıl arasında temizlik gerekmez. Tabi bu kullanılan mekâna bağlıdır. Daha tozlu pis ortamlarda kullanılan perdelerin ömrü kısaldığı gibi temiz ortamlardaki perdelerin ömrü daha da uzar.

B 23387

Temizlenmesi gerekiyorsa; stor perdeyi yerinden hiç çıkarmadan elektrikli süpürge ile tozu alınabileceği gibi, perde düz bir zemine serilmeli, katlanmamasına dikkat edilmeli katlanırsa( apre bozulur ve perdeniz kullanılmaz hale gelebilir),sabun veya şampuanla köpürtülmüş ılık su ve sünger yardımıyla zedelemeden temizlenmelidir.

Duru su ile durulanmalıdır. Her iki tarafta temizlendikten sonra yerine takıp, perdeyi aşağıya indirerek kuruması sağlanmalıdır. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi, stor perdelerin yıkanması önerilmemektedir.

ev-dekorasyonunda-stor-perdeler-4

Leave a Comment

You might also likeclose