Küçük Yaşam Alanlarından Maksimum Yararlanma | Dekor Modası
LADING

Küçük Yaşam Alanlarından Maksimum Yararlanma

Hepimiz hayatımızın belli bir döneminde küçük bir ev ya da küçük bir odada yaşamak zorunda kalmış ve bu yüzden birçok zorluk yaşamışızdır. Bunun ne kadar sinir bozucu bir durum olduğunun farkındayız. Bu şekilde belli sınırlar içerisinde vazgeçemediğimiz eşyalar ile yaşamak zorunda olduğumuz için küçük alanlara akıllı çözümler getirerek bu zor durumu bir nebze de olsa kolaylaştırmaya çalıştık. Aşağıda göreceğiniz çözümlere benzer çözümleri sizler de oluşturarak küçük alanları çok daha verimli ve düzenli kullanabilirsiniz.

Küçük alanlara akıllı çözümler yaratmanın ilk adımı güzel bir planlama yapmaktır. Evinizi gereksiz eşyalardan mümkün olduğunca arındırmalısınız. Bu planlamanın evdeki bütün odalar için geçerli olması gerektiğini unutmayın. Çünkü bu dakikadan sonra evi bir bütün olarak görmeye başlamanız gerekmektedir. Küçük evinizde bulduğunuz her boşluğu değerlendirmek zorundasınız.

kucuk-yasam-alanlarindan-maksimum-yararlanma-2

Küçük Alanlara Akıllı Çözümler Yaratma Tavsiyeleri

– Pencere altlarını, kapı üstlerini, duvar köşelerindeki minik ölü alanları raf ve dolaplarla değerlendirmeye çalışın.
– Açılıp kapanarak odada gereğinden fazla yer kaplayan kapılar yerine sürgülü kapılar tercih edin.
– Koyu renkli eşya ve boya kullanımının içerisinde bulunduğumuz odayı olduğundan daha dar ve küçük gösterdiğinin hepimiz bilincindeyiz. Fakat bunun tam tersi olan açık renkler odayı geniş gösterir kanısı mutlak doğru bir kanı değildir. İşte tam da burada uzman bir kişiden yardım alarak renk seçiminizi yapın.
– Uzun ve dar olan bir odanın daha geniş gösterilmesi için parkelerin boyuna değil enine olarak döşenmesi gerekir.
– Koltukların çok fazla yer kapladığını unutmayalım. Mümkün olduğunca dar modeller seçilmeli hatta aynı odada yatak varsa bunun için de kullanılabilecek fonksiyonel ve şık görünümlü mobilyalar tercih edilmelidir.
– Küçük alanlara akıllı çözümler yaratma aşamasında en eğlenceli bölüm ise şüphesiz aydınlatmadır. Aydınlatmaları bol bol kullanın ve hatta kullanamadığınız bölümlere ise aynalar ekleyerek odaya derinlik kazandırıp alanın geniş görünmesini sağlayın.
– Seçilen mobilyalar gibi yer ve duvar döşemelerinin de küçük ebatlarda olması odayı olduğundan büyük gösterecektir.
– Son olarak fazla aksesuar kullanımından kesinlikle kaçının.

Leave a Comment

You might also likeclose